Bozulan Diskten Veri Kurtarma

Bozulan Diskten Veri Kurtarma

Fotoğraf, video, fotoğraf ve muhtelif verilerimizi kaydetmeye yarayan hard diskler de her teknolojik alet de olduğu şeklinde pek oldukça nedene bağlı olarak arızalanabiliyor. Hard diskler bazen hiç açılmayarak ara sıra de verilere erişimi engellediğinde arızalanma sinyallerini veriyor. Bu durumda arızalanan hard disk de yapılacak işlem veri kurtarma olabiliyor.

Hiç tahmin edemeyeceğiniz şekilde hard disk in içindeki verileri kurtarmak için veri kurtarmaya işlemine gereksinim duyulabiliyor. Genelde bozulan hard disk den sıra dışı bir durum olmadığı takdir de veri kurtarma işlemi kolay olur. Peki, kaybolan dosyalarınızı iyi mi kurtarabilirsiniz, oldukça sık araştırmak zorunda kalırsınız. Harici hard diskler fiziki bir müdahale sebebiyle veya oldukça sık kullanılması halinde bozulması sebebiyle veri kurtarmaya ihtiyaç duyarlar. Harici hard disk den veri kurtarma işlemi için birçok değişik yöntem bulunmakta ama önce harici hard disk niçin bozulur onu inceleyelim.

Harici Hard Diskin Bozulması

Özellikle taşınabilir hard disklerin arızalanmalarının peşinde onlarca değişik niçin yatıyor olabilir, darbe alması, elektrik kesintisi, yazılımsal sorun, virüs bulaşması bunlar bozulan hard disk den veri kurtarmayı en oldukça zorlayan nedenler içinde yer ediniyor. Bazı zamanlarda kullanıcıların yaptığı hatalar yada yanlış dosyaları silmek de veri kurtarmayı gerektirebiliyor.

Eğer harici hard disk kullanıyorsanız bu saydığımız maddeler başınıza gelebilir. Bu yüzden eğer bir harici hard disk kullanıcısıysanız bir hard disk in neden bozulabileceğini öğrenmeniz gerekiyor yazımızın devamında bu mevzuyu ele alacağız.

Eğer hard diskiniz bir nedenden dolayı yüksek voltajlı elektriğe maruz kalırsa diskiniz de deforme meydana gelir. Disk her ne kadar korunaklı olsa da düşmesinden dolayı de sıkıntı oluşabilir. Bu tip durumlarda motorda zaman arasında oluşan bozulmalar olabilir, içerisindeki diskin düşüp kırılması olabilir. Bu ihtimallerin tamamını bilmek ve ona nazaran kullanmak sizi bilgili bir kullanıcı yapar.

Hard disk de kullanıcı kaynaklı hatalar oldukca sık görülmektedir. Diskin umursamaz kullanımı ve zarar gelmez düşüncesiyle savrulup atılması, en büyük hataların başında gelir. Eğer bu tür hataları önlerseniz bozulmaların önüne geçmiş olmuş olursunuz.

Bu gibi durumlarda ilkin sorunun çözümleme edilmesi gerekir. Profesyonel teknikler ve bu iş için özel olarak geliştirilmiş yazılımlar kullanılarak hard disk de veri kaybı olup olmadığı anlaşılır. Anlaşıldıktan sonrasında ise veri kurtarmak için metot belirlenir ve uygulamaya başlanır. Tabi bu aşamaların en mühim yanı veri kurtarma aşamasıdır.

Harici Hard Disk Arızaları Nasıl Anlaşılır

Bilgisayarlara bağlı olarak çalışan hard disklerde birtakım zamanlarda önünüze bazı ikazlar çıkabilir. Durduk yere çıkan bir sistem hatası hard diskinizdeki verilerinizi yedeklemeniz gerektiğinin sinyalidir. Eğer yedeklemeyi kısa süre arasında yapmaz iseniz verilerinizin kaybolma durumu çok ihtimaller içindedir.

Hard diskinizi bilgisayara kablo aracılığı ile bağladığınızda şayet hiçbir şekilde bilgisayarınızı okumuyorsa, harici hard diskte arıza söz konusudur. Hatta bazı durumlarda harici hard disklerin içerisinden normalden daha değişik sesler geliyorsa buda hard diskin arızalanacağının işaretlerinden biri olabilir. Peki, bu sözü geçen arızalar hakkındaki ne yapılacaktır? Önceliğiniz direkt profesyonel bir yaklaşım ile yaklaşıp verilerinizi kurtarmak olacaktır. Eğer ustalaşmış bir yardım almak isterseniz Veri Kurtarma Merkezi olarak size elimizden geldiğince yardım edeceğizdir.

Bu bahsettiğimiz durumlar ne olursa olsun sizin için en faydalı şey yardım almak olacaktır. Çünkü profesyonellik sizin verilerinizin yüzde kaçının kurtarılacağı hakkında önemli bir faktör olabilir. Hangi nedenle olursa olsun veri kurtarma konusunda rotanızı Profesyonel bir yere çekmek en önemlisidir. Biz Veri Kurtarma Merkezi olarak size elimizden geldiğince yardım edebiliriz.